Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku

ul Łączna 12 a, 44-200 Rybnik, Tel/Fax: +48 32 42 47 188

E-mail: medyk@um.rybnik.pl

Kształcimy całkowicie bezpłatnie przez cały okres trwania nauki

Aby podjąć u nas naukę nie jest wymagana matura

Przyjmujemy bez egzaminów i ograniczeń wiekowych

 

 

......................

SZKOLENIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W ŻORACH 18 marzec 2014

W dniu 18 marca br. sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach zamieniła się centrum ratownictwa medycznego za sprawą ratowników z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku. Uczniowie klas pierwszych w ramach realizacji projektu „Bezpieczny pierwszak” mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zajęcia były zorganizowane w trzech grupach, w których dzieci poszerzały swoją wiedzę z resuscytacji, opatrywania ran i prawidłowego wzywania pomocy w razie zagrożenia. Oprócz wiedzy teoretycznej każdy pierwszak miał możliwość wykonania ucisków i oddechów ratowniczych, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Każdy chętny uczestnik opatrywał rany oraz usztywniał złamane kończyny. Wszystkie dzieci powtórzyły i utrwaliły numery alarmowe oraz przećwiczyły wzywanie pomocy za pomocą telefonów komórkowych. Zajęcia przeplatane były wesołymi zabawami ruchowymi. To, że zajęcia były dla dzieci owocnym doświadczeniem potwierdza fakt, że wszyscy zdali końcowy test wiedzy na 6. Szkolenie przeprowadzone zostało dzięki ratownikom medycznym drugiego roku z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego z Rybnika w składzie: Dagna Redlecka, Klaudia Porembska, Tomasz Pasieka, Tomasz Pysz, Grzegorz Procner. Składam serdeczne podziękowania za wspaniałe zajęcia oraz za ogromne zaangażowanie w pracy z pierwszakami.
Joanna Chmielowiec

 

          

...............

Wręczenie Świadectw 4 Luty 2014

Dnia 10 stycznia 2014 roku odbyło się uroczyste wręczenie świadectw pierwszym absolwentom kierunku technik masażysta w trybie wieczorowym. Słuchacze są bowiem klasą, która przejdzie do historii szkoły jako pionierska, gdyż to oni właśnie zapoczątkowali kształcenie w trybie wieczorowym w naszej szkole.

Serdecznie podziękowania, wielkie brawa, oraz owacje na stojąco należą się także aktorom - słuchaczom semestru pierwszego tehnika masażysty trybu wieczorowego - Tomaszowi Białoniowi, Danielowi Mańkiewiczowi, Arkadiuszowi Bortelowi oraz Przemysławowi Cojsznerowi za świetny autorski program artystyczny, który rozbawił i rozradował uczestników uroczystości.

  

Ratownicy w Przedszkolu 6 Stycznia 2014

Ratownicy zostali zaproszeni do przedszkola nr.17 w Jastrzębiu Zdroju w celu przeprowadzenia szkolenia z pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie brały udział w szkoleniu. Zadawali dużo pytań, na które ratownicy bez problemy odpowiadali. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wynoszą z tych szkoleń wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w sytuacjach zagrażających życiu.

 

Turniej Piłki Siatkowej 6 Stycznia 2014

Dnia 9 grudnia 2013 r. odbył się w Sosnowcu VII Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej Szkół Policealnych. Nasza szkoła wystawiła drużynę w składzie: Mazur Łukasz, Cieślok Arkadiusz, Pyrtek Agnieszka, Kubica Robert, Bizoń Łukasz, Klimek Aleksanda, Absalon Maciej.  Nasi zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom gry zarówno pod względem technicznym, jak i taktycznym. Dzielnie rywalizowali z niełatwymi przeciwnikami, byli o krok od podium. Ostatecznie zajęliśmy IV miejsce. Serdeczne podziękowania za dobrą grę i pełną zaangażowania postawę sportową składają Grzegorz Malisz i Maria Sobczyńska.

 

I to się nazywa integracja szkół:

Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa 8 Grudnia 2013

27.11.2013 ROKU – uczniowie kierunku – II RM – zorganizowali obchody Dnia bez papierosa. W tym dniu obowiązywał zakaz palenia w otoczeniu szkoły – większość palaczy dostosowała się do zakazu. Akcja trwała od rana – w czasie przerw lekcyjnych sprzedawano kanapki, rzeczy niepotrzebne (piłka firmy NIKE  od Roberta Kubicy, biżuteria od Pauliny Olma, odzież od Natalii Król) – większość rzeczy została sprzedana dzięki umiejętnościom marketingowym min. Mariusza, Grzegorza, Tomasza, Andżeliki i innych. Uczniowie mogli także skorzystać z 3 stoisk informacyjnych – skutki palenia, testy uzależnienia od nikotyny ale także wiele innych ważnych informacji związanych z Aids, samobadaniem piersi, rakiem szyki macicy, gruźlicą, opryszczką. Od godz. 14.00 – na sali gimnastycznej – można było poznać swój los dzięki wróżkom – Daria, Sylwia i Paulina – przepowiadały przyszłość. Mariusz Knopek pokazał alternatywną metodę palenia – wykorzystanie fajki wodnej bez tytoniu. Paulina Olma – uczyła uczestników tańca integracyjnego. Nad stroną muzyczną jak zwykle czuwał Mateusz Mandrela.

                    Wniosek – kto miał ochotę pobawić się – miał okazję.

Koordynator akcji – Dorota Mazur – dziękuje uczniom klasy II RM – za zaangażowanie i chęci.

  

Konferencja Naukowa 22 Październik 2013

Dbając o dynamiczny rozwój naszego Centrum Kształcenia, chcąc poprawić jakość kształcenia, pragnąc uczyć nowocześnie, nauczycielki mgr Maria Sobczyńska, mgr Grażyna Janas oraz mgr Dorota Mazur dnia 18 października 2013 r. w Katowicach uczestniczyły w konferencji: Narzędzia i techniki pracy nad chorym niepełnosprawnym ruchowo. Organizatorem było wydawnictwo lekarskie PZWL.

Święto Drzewa 22 Październik 2013

Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew 10 października. To wiele różnorodnych działań, przygotowanych i prowadzonych przez wiele dni, a nawet miesięcy. Podejmując kontynuację obchodzenia akcji "Święto drzewa" w naszej szkole 17 października przeprowadzono sesję plakatową na temat historii i różnorodności form obchodzenia tegoż święta. Zadaniem młodzieży było przygotowanie plakatów informacyjnych związanych z działaniami podejmowanymi w ramach obchodów tegoż świąta, a inicjowanymi przez Klub Gaja. W celu  popularyzacji tych informacji wśród naszej społeczności szkolnej wyeksponowano powstałe plakaty na terenie szkoły. Drugim etapem działań młodzieży będzie podjęcie się zbiórki makulatury, która zostanie przekazana odpowiednim instytucjom. Dziękuje młodzieży klas pierwszych kierunku technik farmaceutyczny za zaangażowanie. Organizator: mgr Joanna Chmielowiec

  

The Human Body Exhibition 16 Październik 2013

15 października 2013 roku odbyła się z inicjatywy pani mgr Marii Sobczyńskiej druga edycja wyjazdu edukacyjnego do Krakowa na wystawę THE HUMAN BODY EXHIBITION. Uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych kierunków technik farmaceutyczny i technik masażysta, a także przedstwaiciele klasy drugiej kierunku ratownik medyczny, mogli podziwiać tajemnice ludzkiego ciała, a przez to poszerzyć swoją wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i patologii człowieka. Wystawa wzbudziła w młodzieży wiele zainteresowania, a także była powodem wielu emocji. Humor dopisywał, pogoda również, wróciliśmy wbogaceni o wiele anatomicznych ciekawostek. Dziękuję wszystkim za udział w wycieczce, a pani Marysi za zorganizowanie wyjazdu. Opiekun wycieczki mgr Joanna Chmielowiec.

Wręczenie Indeksów 15 Październik 2013

     

Pokaz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej 13 Październik 2013

Uczniowie z Ratownictwa Medycznego 14 września 2013r. przeprowadzili pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej na lotnisku w Gotartowicach na festynie NSZZ SOLIDARNOŚĆ dla pracowników oświaty

       

Podziel Się z Pupilem 07 Październik 2013

Jak co roku, w naszej szkole organizowana jest zbiórka na rzecz zwierząt ze Schroniska w Wielopolu. Akcja trwa do 16.10.2013 r.

    Rzeczy potrzebne dla podopiecznych:

-        kasze, makarony, sucha karma, konserwy

-        koce, pledy,  miski, zabawki dla zwierząt

-        szczere i wrażliwe serce!!!

Wszystkich zachęcamy do udziału w akcji, do tej pory zbiórka była owocna. Organizatorzy – uczniowie II  RM – oraz organizator akcji – mgr Dorota  Mazur - serdecznie zapraszają i dziękują.

Konferencja Opieki Długoterminowej 06 Październik 2013

W dniach 17 – 19 września 2013 roku odbyła się w Toruniu XVI Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Po raz pierwszy w wydarzeniu brała udział nasza szkoła w osobach pani mgr Marii Sobczyńskiej, mgr Doroty Mazur oraz mgr Grażyny Janas w związku z uruchomieniem kształcenia na nowym kierunku – opiekun medyczny. Bogata i różnorodna tematyka, ciekawe panele dyskusyjne i wykłady poruszające kwestie opieki nad osobami zależnymi wzbogaciły warsztat pracy nauczycieli, co pozwoli kształtować umiejętności i przekazywać wiedzę na najnowszym światowym poziomie osobom uczącym się na kierunku opiekuna medycznego.

II Międzynarodowa Olimpiada Integracyjna - Rybnik 2013. 01 Październik 2013

13 września na boisku klubu sportowego „Górnik” w Rybniku-Boguszowicach odbyła się II Międzynarodowa Olimpiada Integracyjna. W tym roku do piłkarskiej rywalizacji stanęły drużyny z Czech,  Słowacji oraz Polski.  Pomimo kapryśnej aury na boisku tego dnia panowała bardzo przyjemna atmosfera, która wspomagała ducha rywalizacji. Poziom gry był bardzo wysoki  a zawodnicy grali z pełnym poświęceniem. W takim przypadku nie trudno o różnego typy kontuzje. Na szczęście, na miejscu było również odpowiednie zabezpieczenie medyczne.
Uczniowie Naszej szkoły z profilu Ratownik Medyczny w ramach praktyk brali czynny udział w tym wydarzeniu sportowym. Bardzo profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki. Każdy zawodnik, któremu niefortunnie coś się przytrafiło mógł liczyć na szybką pomoc ze strony uczniów „Medyka”.
Pierwsza pomoc oraz inne podstawowe zabiegi medyczne to codzienność Naszych ratowników, dzięki czemu zawodnicy mogli czuć się bezpiecznie aż do momentu triumfowania  bo to Polska zajęła I i III miejsce w tych zawodach.

   

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014. 26 Sierpień 2013

Dyrektor szkoły zaprasza na rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014, które odbędzie się 02 września o godz. 9,00  dla wszystkich kierunków ( dziennych, wieczorowych, zaocznych).

Dnia 03 września ( wtorek) o godz. 9,00 na terenie szkoły odbędzie się szkolenie dla wszystkich uczniów klas II z zakresu bhp, zagrożeń epidemiologicznych i przepisów p/poż.

Obecność na szkoleniu jest obowiązkowa. Nieobecność powoduje brak możliwości uczestnictwa w zajęciach praktycznych.

Zajęcia dla kierunku Opiekun medyczny ( tryb zaoczny) rozpoczynają się 14 września o godz. 8,00.

Zakończenie Roku Szkolnego 2012/2013. 18 Czerwiec 2013

Kolejny rok szkolny za nami, pożegnaliśmy klasy programowo najwyższe. Przed nami wakacje podczas których życzymy wszystkim wypoczynku, natomiast naszym absolwentom znalezienia pracy w swoim zawodzie. Serdeczne pozdrowienia dla II-go roku ratownictwa przesyła Pani Dorota Mazur... oraz gorące podziękowania dla klasy I-ej ratownictwa za świetne przedstawienie.  I oczywiście od ADMINA buźka for all.

  

Zajęcia dydaktyczne dla uczniów I klasy LO w Żorach. 01 Lipiec 2013

Dnia 25.06.2013 roku – gościliśmy w naszej szkole uczniów I klasy liceum ogólnokształcącego im. Z. Herberta z Żor. Uczniowie po raz kolejny gościli w naszej szkole, ma to związek z profilem kształcenia: biologiczno – chemiczny + ratownictwo medyczne. Inicjatorem spotkania – był nasz absolwent – Damian Szawerna, prowadzący zajęcia z I pomocy w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Ze względu na wysoką  liczebność uczestników - zajęcia odbyły się w 3 grupach.  Zgodnie z zainteresowaniami gości – mogli oni  nabyć umiejętności:  udrażnianie dróg oddechowych i wykonanie intubacji dotchawiczej; założenie igły typu wenflon; pobranie krwi włośniczkowej; szybkie badanie urazowe, przekładanie na deskę  ratowniczą; zastosowanie szyn próżniowych; transportowanie chorych bez przyrządów.

Uczniowie klasy I RM – grupa B: Paulina Kuczok, Robert Kubica, Mariusz Knopek, Marcin Kowol – doskonale poradzili sobie w czasie zajęć dydaktycznych. Opiekun i koordynator zajęć – Dorota Mazur - składa uczniom serdeczne podziękowania za zaangażowanie  i aktywność.

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia - Dzień Ostatni 25 Maj 2013

Dzisiaj  nasi  uczniowie  uczestniczyli   w  ostatnim  dniu imprezy.  Uczniowie  kierunku: technik  masażysta - pod  opieką mgr Joanny  Jop – proponowali  mieszkańcom Rybnika  masaż dłoni, uczniowie  kierunku: ratownik  medyczny – prowadzili  instruktaż I pomocy dla  odwiedzających,  a także mogli  wykazać  się umiejętnościami  pedagogicznymi  w stosunku  do 36  przedszkolaków z  przedszkola  nr  36  w  Rybniku. Zabawa  była świetna – ratownicy prowadzili zajęcia  w 3 grupach – RKO  dorosłych, dziecka  i niemowlęcia,  zadławienia, opatrywanie ran – które  wzbudziły ogromne  zainteresowanie  przedszkolaków.  Dodatkowym  atrybutem instruktażu – były  zabawy  z  chustą  animacyjną.  Okrzyki: Pomocy!!!; grupowe  liczenie  do  10 – w czasie kontroli oddechu – wzbudzały ogromne  zainteresowanie  osób  uczestniczących  w  imprezie  i przechodniów.

Mimo  zimnej  pogody wszyscy  byli  zadowoleni. Opiekun klasy – I RM – mgr Dorota Mazur – składa   serdeczne podziękowania  całej  klasie za  zaangażowanie  w  3 – dniową  imprezę i profesjonalizm  w prowadzeniu  zajęć.

  

  

Rybnickie Dni Promocji Zdrowia 23 Maj 2013

Młodzież naszej szkoły w dniu 22 maja 2013 roku uczestniczyła w kolejnej edycji Rybnickich Dni Promocji Zdrowia organizowanych przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Rybniku, tym razem w budynku Puls Medu na ul Grunwaldzkiej. Dziś odbył się pierwszy dzień trzydniowego cyklu zdrowotnych działań profilaktycznych. Nasi ratownicy i masażyści proponowali odwiedzającym masaż, szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej oraz przekąski i ciepłe napoje. Pacjenci mogli także skorzystać z darmowego badania wzroku, określić swój wiek biologiczny, poznać walory lecznicze miodów, itp. Impreza potrwa do 24 maja.